Wakacyjna dolegliwość

Nadeszły wakacje – czas odpoczynku, relaksu. Wyjeżdżamy w góry, nad morze, czy też na działkę. Niestety ten wakacyjny czas burzy czasem pewna niemiła dolegliwość. Otóż część osób cierpi zapewne z powodu syndromu suchego nosa. Jak go rozpoznać i pokonać?

Wysuszona śluzówka nosa

Podstawowym objawem tego syndromu uczucie ciągłego drapania w nosie, niedrożności. Pojawia się zaczerwienienie i suchość skóry dookoła nosa. Mogą wystąpić także objawy takie jak: katar, kichanie, odczucie nabrzmienia nosa.

Jak widać – nie są to w żadnym wypadku objawy należące do przyjemnych. Pociągają one za sobą inne problemy. Pogarsza się nam samopoczucie, ponieważ gorzej wyglądamy i częściej się przeziębiamy, bo nos nie filtruje powietrza tak, jak powinien. Do tego dojść może chrapanie, niewyspanie, zmęczenie czy ból głowy.

Co wysusza śluzówkę nosa?

Powstaje teraz podstawowe pytanie – jaki czynnik powoduje tę przykrą dolegliwość? Otóż na wstępie należy zdecydowanie podkreślić, że jest wiele takich czynników. Zazwyczaj dopiero ich połączenie powoduje wystąpienie objawów syndromu suchego nosa, jednak czasem wystarczy także tylko jeden czynnik.

Latem często jest to suche, upalne powietrze. Do tego dochodzi niewłaściwe nawodnienie organizmu, przesiadywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, pylące rośliny i słona woda. To jednak nie są jedyne przyczyny.

Warto wspomnieć, że często syndrom suchego nosa pojawia się także w innych porach roku. Zimą odpowiedzialne jest za to w dużej mierze suche, przegrzane powietrze w pomieszczeniach, wiosną zaś pyłki. Oczywiście szkodliwa jest także praca wiążąca się z oparami chemicznych substancji.

Jak nawilżyć śluzówkę nosa?

W jaki zatem sposób możemy uporać się z suchym nosem? Otóż przede wszystkim należy prawidłowo go nawilżać. Wyłączmy zatem klimatyzację, jeśli nie jest to absolutnie konieczne, przewietrzmy mieszkanie, zacznijmy leczyć alergię.

Warto także wspomnieć o preparatach dostępnych w aptece. Jednym z nich jest Rinozine. Jest to lek sprzedawany w postaci maści lub jako spray. Wykonany na bazie naturalnej wody morskiej udrażnia nos i redukuje stan zapalny, dzięki czemu pozbywamy się wszystkich wymienionych wyżej przykrych objawów.

Chcesz dowiedzieć się więcej o nawilżaniu śluzówki nosa? Koniecznie przeczytaj artykuł http://www.rinozine.pl/zastosowanie/nawilzanie-sluzowki-nosa/