W jaki sposób dobrać idealny materac?

bed-881120_640

W dzisiejszych czasach wielu ludzi zapomina o tym, jak istotne jest dbanie o swoje zdrowie. Dotyczy to zwłaszcza młodych osób. Niestety okazuje się, że brak dolegliwości bólowych w młodości, nie oznacza wcale, że unikniemy ich również w przyszłości.

Przesiadywanie przed komputerem, często na nieodpowiednim fotelu, liczne godziny spędzane za kierownicą czy sen na niewłaściwym materacu mają ogromny wpływ na kręgosłup. Terapeuci i ortopedzi podkreślają, że wygodne podłoże i wyprofilowana poduszka to zabezpieczenie przed bólami występującymi w okolicach łopatek, bioder czy kręgów szyjnych.

Na co zwrócić uwagę?

Niektórzy konsumenci kierują się mylnym przeświadczeniem, że im wyższa cena produktu, tym większa pewność, że materac będzie idealny. Tak naprawdę podczas zakupu należy brać pod uwagę więcej czynników, niż się wydaje. Celem jest dobór doskonale pasującego materaca, a więc przed wizytą w sklepie trzeba odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Przede wszystkim należy określić swoją wagę. To od niej będzie zależała masywność i sprężystość materaca. Jeżeli materac jest zbyt miękki w stosunku do masy ciała, jego żywotność będzie krótsza. Materace obciążane nadmiernie lub niewłaściwie szybciej tracą swoje walory. Jeśli więc kupujący waży około 100 kg, powinien wybierać spośród materaców z utwardzonych materiałów lub tych zawierających specjalną matę. Osoby o niskiej wadze powinny natomiast decydować się na bardziej miękkie modele.

Rodzaj stelaża

Rodzaj stelaża będącego częścią naszego łóżka również decyduje o tym, jaki materac możemy zakupić. Jeżeli korzystamy ze stelaża łamanego, który da się podnosić na wysokości pleców czy nóg, to nie powinniśmy wybierać spośród materacy sprężynowych. Nawet przy sporadycznym używaniu funkcji podnoszenia stelaża tego rodzaju materace mogą szybko ulec zniszczeniu. Z tej przyczyny należy decydować się na produkty piankowe.

Liczba użytkowników

Kolejną istotną kwestią jest to, czy materac będzie przeznaczony dla jednej, czy dwóch osób, a w tym drugim przypadku, czy ma być pojedynczy, czy podwójny oraz jaka jest waga każdego użytkownika. Dobrej jakości materace sprawiają, że ruchy jednej osoby nie będą w najmniejszym stopniu odczuwalne przez drugiego użytkownika. Musimy też odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakiej pozycji najczęściej śpimy – na plecach, na brzuchu czy na boku. Każda pozycja powoduje bowiem uciski w innych częściach ciała. Warto również określić, na jakim materacu śpimy obecnie i jak wpływa on na naszą postawę oraz czy powoduje dotkliwe doznania bólowe.

Cechy materaców

Każdy z materaców posiada wiele istotnych cech. Można tutaj zaliczyć twardość, sprężystość, elastyczność, odbojność i tłumienia. Materac musi być przede wszystkim ergonomiczny. Powinien dopasować się do ciała i jednocześnie podpierać kręgosłup. Należy go dobrać do użytkownika pod względem jego wagi. Zewnętrzne warstwy powinny zapewnić przyjemny dotyk i odpowiednie przyleganie. Wewnątrz materaca odbywa się cała jego praca mechaniczna, decydująca o twardości, elastyczności i sprężystości. Ważne jest, aby materac zapewniał jak najlepszy rozkład nacisku ciała. Dzięki temu zniknie ryzyko występowania bólu w najbardziej odstających punktach ciała, a więc w łopatkach czy biodrach.

Wyprzedaż TEMPUR umożliwia dobór idealnego materaca w atrakcyjnej cenie. Pamiętajmy, że szeroki wachlarz modeli nie powstał bez przyczyny i warto jest poświęcić odpowiednią ilość czasu, aby dobrać podłoże dopasowane do własnych zapotrzebowań.

Więcej na: https://www.youtube.com/channel/UC_NNmOr-9hswLipjd9RLzmg