Pijawki na bóle kręgosłupa

Leczenie pijawkami znane było już od niepamiętnych czasów, o czym mogą świadczyć starożytne teksty hebrajskie i hinduskie. Jednak wtedy nie wiedziano jeszcze, skąd biorą się ich lecznicze właściwości. Dziś już wiemy, że to sprawka tajemniczych hirudozwiązków, które mogą być pomocne w leczeniu bólów kręgosłupa. Co to za związki i na czym polega ich działanie?

Bóle kręgosłupa – co może być ich przyczyną?

Ból kręgosłupa wiąże się zwykle ze stanem zapalnym. Do jego najczęstszych przyczyn należą:

  • Dyskopatia – to jedna z najczęstszych przyczyn bólu. Jest to przepuklina jądra miażdżystego krążka międzykręgowego. Dolegliwość ta uniemożliwia swobodne chodzenie czy chociażby utrzymanie prostej pozycji. Ból promieniuje w dół, w stronę nóg.
  • Długotrwałe siedzenie przed komputerem – częste siedzenie w pozycji przygarbionej czy nawet prostej może objawiać się bólami. Zalecana jest więc pozycja lekko odchylona do tyłu.
  • Skolioza – występuje najczęściej u dzieci, a jej przyczyną może być wada wrodzona, noszenie ciężkich toreb na jednym ramieniu lub utrzymywanie nieprawidłowej postawy.
  • Nagłe schylanie się czy noszenie ciężarów – to również może wpływać na nagłe bóle, zwłaszcza jeśli schylamy się, zginając się w pasie.

Pijawki – jak mogą nam pomóc w zwalczaniu bólu?

Jak wiadomo, w wydzielinie pijawek znajduje się ponad 100 różnych substancji i związków leczniczych. Wśród nich są też substancje przeciwzapalne. Jedną z nich jest bdelina będąca inhibitorem protea. Proteazami są z kolei trypsyna, chymotrypsyna oraz plazmina. Są to czynniki stanów zapalnych, które powodują ich rozprzestrzenianie się w tkankach. Do grupy związków przeciwzapalnych należy też eglina. Natychmiastowo lokalizuje ona urazy i stany zapalne oraz skutecznie je blokuje.

Leczenie pijawkami bólów kręgosłupa (http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami) polega na przystawianiu pijawek w miejscu bólu, a także kilka centymetrów poniżej oraz powyżej linii kręgosłupa. Pacjent powinien odbyć od dwóch do czterech zabiegów z użyciem 4-8 pijawek. Odstęp między kolejnymi zabiegami to minimum 3 dni. Oczywiście najlepiej w tym czasie unikać wszelkich przeciążeń kręgosłupa.

Więcej informacji o pijawkach znajdziecie na stronie: http://pijawki.abros.pl/.