Najlepsze kosmetyki na jesień i zimę

Z nostalgią wspominamy lato, choć jesienna aura już na dobre zadomowiła się na dworze. Coraz zimniejsze dni, wiatr, słota – to wszystko sprawia, że skóra jest coraz bardziej przesuszona, a niekiedy staje się nadwrażliwa. Do łask wracają czapki, szaliki i rękawiczki, które chronią newralgiczne miejsca. Skóra twarzy jest jednak odsłonięta, co naraża ją na przesuszenie. Jak więc zadbać o naszą cerę jesienią i zimą?  

Kosmetyki na zimę – nawilżenie na pierwszym planie 

Jesień i zima to pora najbardziej ekstremalnych warunków atmosferycznych – nasza skóra pamięta jeszcze gorący dotyk promieni słonecznych, a z drugiej strony pojawiają się wahania temperatur, słota, wiatr, które mogą skutecznie zaburzać warstwę lipidową naszego naskórka. Pod wpływem wiatru i zimna nasza skóra staje się mało elastyczna, szorstka i może częściej ulegać podrażnieniom. Natura jest jednak przygotowana na takie zmiany, dlatego skóra ma zdolności szybkiego dostosowywania się do panujących za oknem warunków atmosferycznych. Jednak często jej zdolności mogą nie wystarczyć, dlatego warto wspomóc naszą skórę. Jesienią zmieniamy garderobę. Warto więc również zrobić porządki w kosmetykach, przejrzeć i zastanowić się, które z nich będą odpowiednie na jesień i zimę.  

Jakie kosmetyki wybierać zimą i jesienią? 

Jesienią i zimą warto zwracać uwagę na to, czym i jak zmywamy makijaż. Kosmetyki do demakijażu powinny być skuteczne i jednocześnie delikatne. Zimą warto pokusić się o wypróbowanie nowych produktów, takich jak oleje, które nie tylko szybko zmywają makijaż, ale pozostawiają również na skórze ochronną warstwę. Po oczyszczaniu przychodzi czas na krem i serum. Właściwie oczyszczona skóra jest w pełni gotowa na przyjęcie aktywnych składników, zawartych w kremach i maskach. Zimowe kremy powinny mieć bogatą konsystencję i być bardziej tłuste, niż te stosowane latem. Kremy przeznaczone na jesień i zimę powinny mieć właściwości wspierające proces regeneracji skóry oraz wzmacniania jej warstwy lipidowej. W składzie kosmetyków na zimę powinna znaleźć się również witamina A, uznawana za naturalny utleniacz oraz neutralizator wolnych rodników oraz witamina E, którą z kolei uważa się za biologiczny antyutleniacz, który poprawia nawilżenie i elastyczność, a także wspomaga działanie innych witamin.  

Zimą i jesienią warto również zwrócić uwagę na rodzaj makijażu, jaki wykonujemy. Kępki rzęs to dobry pomysł, gdy wybieramy się na wielkie wyjście. Na co dzień warto raczej wybierać tusz do rzęs, najlepiej ten wodoodporny, który nie będzie rozmazywał się podczas deszczu czy, gdy spadnie śnieg. Rzeczą, która może pozostać niezmienna są akcesoria do makijażu. Przez cały rok możesz z łatwością używać tych samych produktów.  

Prawidłowo dobrane kosmetyki będą stanowić dodatkową warstwę ochronną skóry. Zimą warto wybierać podkłady o gęstej konsystencji, tłustych, kryjących. W porównaniu do kosmetyków wybieranych latem, zimowe kosmetyki powinny być zdecydowanie bogatsze. Warto również obserwować, jak dany kosmetyk zachowuje się na naszej skórze podczas zmian temperatur. Dodatkowo, niezwykle istotne jest to, aby sprawdzić, czy kosmetyki te zawierają filtr przeciwsłoneczny. Specjaliści podkreślają, aby zimą nie rezygnować z kosmetyków z filtrami, gdyż o tej porze roku wpływ promieni UVA i UVB na naszą skórę również jest duży. Podczas chłodniejszych dni, warto również zrezygnować z błyszczyka na rzecz ochronnej pomadki lub nawilżającego balsamu do ust.