Mięśniaki macicy

girl-684688_640Jedną z chorób, które mogą dosięgnąć każdą kobietę, niezależnie od wieku, są mięśniaki macicy. Jak wiele innych schorzeń, może się okazać, że nie dają one żadnych objawów, jednak powoli rosną w naszym ciele, powodując niebezpieczeństwo nie tylko dla zdrowia, ale także życia. Ważne jest, aby chodzić na regularne kontrole nie tylko na przykład do dentysty, ale również właśnie ginekologa. Od tego, w jakim stadium choroby specjalista ją u nas wykryje, zależy to, jaką będziemy miały szansę na wyzdrowienie.

Występują trzy rodzaje mięśniaków. Są to guzy, pojawiające się na narządach rozrodczych u kobiety. Podzielone one zostały ze względu na miejsca, w których występują. Różne mięśniaki dają różnego rodzaju objawy, metody ich leczenia również są inne. Ważne jest, aby ginekolog najpierw zdiagnozował chorobę, potem rodzaj mięśniaków, a dopiero później zaczął odpowiednie leczenie.

Mięśniaki podsurowicówkowe

Pojawiają się one na zewnątrz macicy, rosnąc w kierunku błony surowiczej. Pokrywają macicę od strony jamy brzusznej. Tego rodzaju guzki czasem sprawiają ból, ponieważ gdy osiągną określoną wielkość, mogą na przykład zacząć uciskać narządy wewnętrzne. Czasem, kiedy uciskają pęcherz, mogą prowadzić do nietrzymania moczu. W innej zaś sytuacji może zdarzyć się, że powodują zaparcia czy nawet niedrożność jelit. Są to jednak skrajne przypadki, w których mięśniaki nie zostały wykryte w odpowiednim czasie, przez co nastąpił ich znaczny rozrost.

Mięśniaki śródścienne

Tego rodzaju guzy rozwijają się w ścianie macicy, powodując jej rozrost zarówno w poprzek, jak i wzdłuż oraz wszerz. Jeśli chodzi o objawy, są one bardzo podobne do tych, występujących przy mięśniakach podsurowicówkowych. Mogą one sprawiać ból, jednak dopiero przy osiągnięciu określonych rozmiarów. Poprzez powiększanie się macicy, istnieje prawdopodobieństwo jej ucisku na narządy wewnętrzne, bo może powodować do upośledzenia ich funkcji.

Mięśniaki podśluzówkowe

Te mięśniaki rosną do środka macicy, w kierunku błony śluzowej, która wyścieła ją od wewnątrz. Najczęściej powodują różnego rodzaju problemy z menstruacją. Okres może wtedy występować bardzo obfity, bolesny i często przedłużający się. Dzieje się tak dlatego, iż wydłuża się czas gojenia miejsc, które złuszczyły się podczas miesiączki. Tego typu obfite krwawienia mogą prowadzić do niedokrwistości, a w skrajnych przypadkach do anemii czy nawet niewydolności krążenia.

Lekarz ginekolog może stwierdzić obecność mięśniaków już na podstawie zwykłego wywiadu podczas wizyty i poznania objawów, jednak do pełnej diagnozy, na przykład określenia ich rodzaju, potrzebne jest badanie ginekologiczne oraz przezpochwowe badanie USG.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.