Jesienna regeneracja cery

girl-863120_640Jesień to idealny czas na kompleksowe zregenerowanie skóry twarzy. Cera jest po lecie zwykle nieco przesuszona i z pewnością także miejscami przebarwiona po wakacyjnym opalaniu. Nie ma gładkości ani blasku. Warto ją odświeżyć i odpowiednio przygotować do zimy.

Wystawiana latem na słońce skóra, zwłaszcza ta niepielęgnowana kosmetykami i niechroniona filtrami UV, wymaga jesienią intensywnej regeneracji. Cera jest szorstka, matowa i sucha. Najpilniejsze zabiegi to w tym przypadku złuszczanie, by pozbyć się martwego naskórka oraz nawilżanie i odżywianie. W następnej kolejności można pomyśleć także o pobudzaniu naturalnej odnowy skóry, wygładzaniu zmarszczek, ujędrnianiu i innych nowoczesnych zabiegach odmładzających twarz.

Na początek mikrodermabrazja
Jesienną regenerację cery dobrze jest rozpocząć od mikrodermabrazji diamentowej. Zabieg ten pozwala usunąć niepotrzebną, zrogowaciałą warstwę naskórka, dzięki czemu poprawia się wygląd skóry, a – co ważniejsze – można ją dzięki temu skutecznie nawilżyć i odżywić.

Mikrodermabrazja jest nieinwazyjna i bezbolesna. Złuszczoną, zrogowaciałą wierzchnią warstwę skóry usuwa się za pomocą niewielkiej głowicy ścierającej, która pokryta jest kryształkami diamentu. Martwy naskórek zasysany jest w trakcie zabiegu przez specjalną pompę. W zależności od indywidualnych potrzeb i stanu skóry, stosuje się głowice o różnej „ostrości” ścierania. Indywidualnie ustala się również czas zabiegu i liczbę jego ewentualnych powtórzeń dla osiągnięcia zamierzonego efektu.

Mikrodermabrazję diamentową wykonuje się w salonach kosmetycznych. Nie wymaga ona żadnego specjalnego przygotowania skóry. Twarz musi być po prostu czysta i pozbawiona makijażu. Zabieg trwa zwykle od kilkunastu do maksymalnie kilkudziesięciu minut i nie powoduje dyskomfortu. Może on natomiast pozostawić miejscowo zaczerwienienia skóry, które jednak nie są groźne i znikają najpóźniej po kilku – kilkunastu godzinach. Mikrodermabrazję można wykonać jednorazowo lub – lepiej – w serii (na przykład 5 sesji w kilkutygodniowych odstępach).

Ampułki, maski i inne zabiegi skojarzone
Mikrodermabrazja wspaniale oczyszcza skórę, wstępnie redukuje przebarwienia i spłyca zmarszczki. Reguluje wydzielanie sebum, a także uelastycznia skórę poprzez poprawę krążenia, jednakże optymalne efekty daje z zabiegami skojarzonymi. Po wykonanej mikrodermabrazji, gdy skóra jest idealnie przygotowana do absorpcji substancji leczniczych, warto czasami przeprowadzić jeszcze delikatny peeling chemiczny (np. rozjaśniający) lub położyć maskę nawilżającą. Skóra tuż po dermabrazji świetnie wchłania aktywne składniki zawarte w kosmetykach, dzięki czemu efekty ich działania są naprawdę zadowalające.

Najpopularniejsze i najbardziej skuteczne jest stosowanie kwasów owocowych. Jesień jest najlepszą porą na ich aplikowanie ze względu na mniejszą ilość słońca i panujące dodatnie temperatury. Kuracja cery kwasami wymaga bowiem, aby po zabiegach skóra nie była przez pewien czas wystawiana na promienie słoneczne ani narażana na działanie mrozu. W gabinecie kosmetycznym proponuje się zwykle uniwersalny i bardzo delikatnie działający kwas migdałowy, antybakteryjny kwas salicylowy (przeznaczony głównie do cery trądzikowej), złuszczający i odmładzający (poprzez stymulację produkcji kolagenu) kwas glikolowy lub / i oczyszczający i intensywnie rozświetlający kwas pirogronowy. Dobór odpowiedniej substancji do cery zależy od decyzji kosmetologa.

Mezoterapia igłowa lub fotoodmładzanie na koniec
Gdy skóra twarzy jest już oczyszczona, wstępnie wygładzona i bardziej elastyczna, warto sięgnąć po zaawansowane technologicznie zabiegi odmładzające i regeneracyjne. Bezpiecznymi i efektywnymi metodami są między innymi mezoterapia igłowa i tzw. fotoodmładzanie, które również dobrze jest przeprowadzać jesienią.

Mezoterapia pomaga zniwelować niedoskonałości skóry, przede wszystkim wygładzić zmarszczki na twarzy. Zabieg polega na wstrzykiwaniu ok. 1,5 mm pod naskórek niewielkich dawek aktywnych substancji rewitalizujących, które wspomagają naturalną odnowę skóry i spowalniają proces jej starzenia. Działają bardzo skutecznie, ponieważ dostarczane są bezpośrednio do miejsc, które wymagają regeneracji. Dobór samych preparatów, podobnie jak w przypadku kwasów, zależy od specjalisty – kosmetologa, który wcześniej dokładnie ocenia stan i potrzeby cery. Zabieg mezoterapii igłowej może być trochę bolesny, dlatego stosuje się w tym przypadku kremy znieczulające. Skuteczna kuracja składa się z kilku sesji wykonywanych w odstępach tygodniowych lub dwutygodniowych. Uzyskany efekt jest widoczny gołym okiem i trwały, ponieważ może utrzymać się nawet dwa lata, choć oczywiście zależy to od wielu czynników, także od indywidualnych predyspozycji i kondycji skóry oraz sposobu jej pielęgnowania.

Fotoodmładzanie natomiast to – w skrócie rzecz ujmując – regeneracja skóry za pomocą światła. Działanie to jest całkowicie bezpieczne, a – co ważniejsze – uniwersalne! Jeden, trwający mniej więcej pół godziny) zabieg przynosi bowiem wiele różnych korzyści (redukcja zmarszczek, niwelowanie przebarwień, likwidacja pękniętych naczynek, pobudzanie produkcji kolagenu etc.). Skórze aplikuje się serię świetlnych strzałów, które – bazując na różnej długości fali – oddziałują jednocześnie na różne warstwy skóry, „naprawiając” tym samym różne uszkodzenia. Najlepsze efekty daje – jak zawsze – seria kilku zabiegów wykonywanych w odstępie około 30 dni.

Fotoodmładzanie jest metodą mało inwazyjną. Pozostawia na skórze lekkie zaczerwienienie, które znika w ciągu doby. Po kilku dniach z kolei skóra lekko się łuszczy, co w tym przypadku jest normalne i zamierzone. Nie ma tu raczej żadnego ryzyka powikłań, chociaż oczywiście istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Z fotoodmładzania cery powinny zrezygnować przede wszystkim te osoby, które zażywają światłouczulające leki i nie mają możliwości odstawienia ich na jakiś czas. Wykonanie tego zabiegu (podobnie zresztą jak mezoterapii igłowej) wykluczają też niektóre przewlekłe choroby (nowotwór skóry, cukrzyca). Dlatego właśnie zawsze tego rodzaju kuracje poprzedza dokładny wywiad z pacjentem.

Pielęgnacja cery po zabiegach i przed zimą
Regenerujące skórę zabiegi i jak najdłuższe utrzymanie pozytywnych efektów wizualnych (a także zdrowotnych) cery zależy w dużej mierze od sposobu jej pielęgnowania, stosowanych kosmetyków i diety. Po wykonaniu dermabrazji, mezoterapii czy fotoodmładzania, skóra twarzy wymaga szczególnej troski i ochrony. Nie wolno jej przez pewien czas wystawiać na słońce. Należy także zaprzestać wizyt w solarium oraz ograniczyć gorące kąpiele czy przesiadywanie w saunie. Ekstremalne bodźce zewnętrzne nie są korzystne dla skóry. Poza tym, trzeba – najlepiej z pomocą kosmetologa – dobrać najlepsze dla danej cery kosmetyki i regularnie je skórze aplikować, by była dobrze odżywiona i nawilżona, a tym samym odpowiednio przygotowana do trudnych warunków zimowych. W drogeriach zarówno stacjonarnych, jak i internetowych znajdzie wszystkie potrzebne produkty (sprawdź np. http://www.rossmann.pl/produkty).Warto również pamiętać o codziennej diecie, która powinna być bogata w witaminy i minerały oraz piciu dużych ilości wody na co dzień, bo to także jest skórze bardzo potrzebne.