Jak pielęgnować suchą skórę?

1

Sucha skóra jest chyba największą zmorą naszych czasów, szczególnie u kobiet. Najgorsze jest to, że może ona pojawić się w każdym wieku, a przyczyny jej powstawania są bardzo zróżnicowane. Szukać należy ich nie tylko na zewnątrz, ale także wewnątrz naszego organizmu. Zdarza się także, że posiadanie skóry suchej jest uwarunkowana genetycznie. Dla suchej skóry powierzchniowe nawilżenie, to często za mało…

Czym charakteryzuje się sucha skóra? Jest przede wszystkim cienka i delikatna, przez co często  wszelkim podrażnieniom. Jest wysuszona, ściągnięta i wykazuje tendencje do łuszczenia się. Bardzo często można odczuwać pieczenie po umyciu zwykłą wodą. Przy tym rodzaju skóry niestety dużo szybciej pojawiają się zmarszczki mimiczne, szczególnie w okolicach oczu. Wysuszona skóra jest matowa, brak jej blasku i posiada nierównomierny koloryt.

Bardzo trudną rzeczą jest właściwa pielęgnacja skóry suchej. Absolutnie należy zrezygnować ze stosowania wszelkich preparatów myjących na bazie mydła i alkoholu. Najkorzystniejsze będą preparaty o neutralnym dla skóry pH. Powinny one także być delikatne i najlepiej bezzapachowe. Przesuszona skóra źle reaguje na substancje zapachowe i barwniki zawarte w kosmetykach. Nadwrażliwość i podrażnienia zniwelować można za pomocą  nawilżających i hipoalergicznych dermokosmetyków. Dla cery suchej zalecane jest stosowanie preparatów o działaniu łagodzącym, delikatnie natłuszczających i redukujących parowanie wody. Kosmetyki do skóry suchej mają za zadanie nie tylko nawilżać, ale także zatrzymywać wodę w głębszych warstwach naskórka. Nie należy stosować kosmetyków zbyt tłustych, ponieważ mogą one zatykać pory. Przydatne w codziennej pielęgnacji będą z całą pewnością peelingi enzymatyczne, które są niezwykle delikatne i nie spowodują nadmiernego podrażnienia. Latem bezsprzecznie należy korzystać z kremów posiadających filtry UVA i UVB. Okulary przeciwsłoneczne także będą w tym okresie niezwykle przydatne. Zabezpieczą cienką skórę w okolicach oczu.

Polecamy również profesjonalną depilację na terenie Wrocławia w atrakcyjnej cenie.

Niezwykle istotna w pielęgnacji skóry suchej jest odpowiednia dieta. Swoje codzienne posiłki należy wzbogacić w naturalne oleje roślinne, zawierające niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, których suchej skórze bardzo brakuje. Witamina C i E również powinny zagościć w codziennej diecie. Pamiętać należy również o codziennym spożywaniu dużej ilości płynów  – co najmniej dwa litry. Mówiąc o płynach nie mam na myśli gazowanych i bardzo słodkich napojów. Jedzenie wzbogaćmy o surowe warzywa i owoce, które są doskonałym źródłem mikroelementów i witamin.

Czego należy unikać? Skóra sucha nie lubi, a wręcz nie toleruje ekstremalnych temperatur. Nie powinniśmy wystawiać suchej skóry na bezpośredni kontakt z powietrzem bardzo zimnym lub bardzo ciepłym. Promienie słoneczne, a także lampy w solarium, przemęczają suchą skórę i wzmagają procesy wysuszania. Kolejnym groźnym czynnikiem są wszelkie zanieczyszczenia powietrza. Brud i kurz unoszące się chociażby podczas sprzątania są wrogiem suchej skóry. Dodatkowo chlorowana woda niszczy suchy naskórek. Również wszelkie detergenty, mydła i środki na bazie alkoholu powinny omijać suchą skórę z daleka. Zawiedzeni będą wszyscy miłośnicy kawy, herbaty, alkoholu i napojów gazowanych spożywanych w nadmiernych ilościach. Dym tytoniowy także nie powinien znajdować się w naszym otoczeniu.

Jeśli posiadamy suchą skórę, nie jesteśmy bez szans na poprawę wyglądu. Wystarczy tylko zadbać o odpowiednie nawilżenie zarówno warstwy zewnętrznej jak i wewnętrznej. Z suchą skórą można walczyć i nie jesteśmy na nią skazane.

Opinie: 1

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.