Hirudyna i jej właściwości lecznicze

Hirudoterapia wykorzystywana jest do leczenia wielu schorzeń za pomocą pijawek lekarskich. Najważniejszym powodem, dla którego metodę tą stosuje się jako środek leczniczy jest fakt, że z gruczołów śluzowych pijawek można wyizolować hirudynę, czyli naturalny lek przeciwzakrzepowy.

Hirudyna – czym właściwie jest?

Hirudyna jest rodzajem nieenzymatycznego polipeptydu, który składa się z 65 aminokwasów. Jej cudowne właściwości wynikają z dużej zawartości glutaminy i asparaginy, oraz z jej niskiego punktu izoelektrycznego. Wbrew pozorom nie wszystkie pijawki są wykorzystywane w hirudoterapii. Ze wszystkich dostępnych na świecie gatunków używa się trzech rodzajów Europejskiej Pijawki Medycznej, tj. Hirudo medicinalis, Hirudo verbana oraz Hirudo orientalis. W gabinetach hirudoterapii http://pijawki.abros.pl/ korzysta się z pijawek wyhodowanych w specjalistycznych hodowlach, potwierdzonych certyfikatem.

Zalety hirudoterapii

Często zdarza się, że przyjmowanie leków może powodować dużą ilość skutków ubocznych. Po zabiegu hirudoterapii negatywnych efektów po prostu nie ma.
Pijawki z powodzeniem wykorzystuje się w leczeniu chorób serca, nadciśnienia, chorób płuc i oskrzeli, żylaków i zakrzepicy, trudno gojących się ran, a także w alergii czy nawet bezpłodności. Co więcej, w 1996 roku przeprowadzono badania naukowe, które potwierdziły korzystny wpływ hirudozwiązków na stymulację wzrostu komórek nerwowych. Tym samym pokłada się duże nadzieje w możliwości leczenia poporodowych porażeń mózgowych u dzieci oraz chorób takich jak Alzheimer czy Parkinson.

Lecznicze pijawki

W wydzielinie wytwarzanej przez pijawki znajduje się około stu cennych związków, które pomagają człowiekowi radzić sobie z różnymi przypadłościami. W 2004 r. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków opowiedziała się za stosowaniem pijawek jako środka leczniczego i dopuściła je do obrotu.
W obecnym czasie zainteresowanie tą metodą leczenia wzrosło nie tylko w Polsce, ale i na świecie. W Niemczech, Rosji czy Anglii leczenie pijawkami http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami uznawane jest przez lekarzy za alternatywę dla standardowych leków.