Hirudoterapia dobra dla skóry i nie tylko

acne-1606765_640

Hirudoterapia to zabieg polegający na stawianiu pijawek w określonych punktach ciała. Jest to metoda znana od wieków, jednak w ostatnim czasie została dokładnie przebadana i dopuszczona jako jedna z metod medycyny naturalnej. Obecnie pijawki stosuje się w leczeniu wielu schorzeń, a także w kosmetologii.

Jak wygląda zabieg?

Podczas zabiegu hirudoterapeutycznego pijawki są stawiane w określonych miejscach na ciele. Organizmy wykorzystywane w tym celu zawsze pochodzą ze sterylnych hodowli w laboratoriach i używa się ich tylko raz, dzięki czemu nie ma ryzyka zakażenia przez krew. Specjalnie przeszkolony hirudoterapeuta wie dokładnie, gdzie należy umieszczać pijawki w zależności od różnych schorzeń i kontroluje cały przebieg zabiegu. Pierścienica, umieszczona na skórze, wgryza się w nią, a następnie, przez około godzinę, pobiera z niej krew. Następnie pijawki są zdejmowane i niszczone.

Na czym polega leczenie pijawkami?

Hirudoterapia jako zabieg leczniczy opiera się na substancjach aktywnych zawartych w ślinie pijawek, które dostają się do krwiobiegu podczas ugryzienia. Między innymi są to endorfiny, dzięki czemu samo ugryzienie nie jest bolesne. Oprócz tego występują tam też takie związki jak antyelastaza, kwas hialuronowy, lipidy i hormony sterydowe, dzięki czemu pijawki wykorzystuje się również w kosmetologii, na przykład do wykonywania maseczek. Oprócz tego hirudoterapia znajduje zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach medycyny.

Pijawki w leczeniu niedoskonałości

Hirudoterapia znalazła zastosowanie między innymi w leczeniu różnych ropni, zastrzałów czy torbieli, które często szpecą skórę. Substancje zawarte w ślinie pijawek mają działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i antybakteryjne. Ponadto zmniejszają obrzęk i ułatwiają przepływ krwi. Dzięki temu tuż po zabiegu ból i obrzęk w przypadku powyższych schorzeń znacznie się zmniejsza. Co więcej, pijawki stosuje się także w przypadku problemów dotykających naczyń krwionośnych, na przykład przy żylakach. Pozwalają na to związki chemiczne powodujące rozszerzenie naczyń i ułatwiające przepływ krwi, a także zmniejszające krzepliwość.