Główne składniki lakieru do paznokci

woman-865111_640(1)Pomalowane paznokcie to wymóg narzucany każdej kobiecie. Płytki mogą być ozdobione odważną czerwienią lub delikatnym beżem. Ważne jest to, aby wyglądały estetycznie i cechowały się pięknym kształtem. Jego wybór jest zależny od gustu pań jednak obecne trendy skupiają się bardziej na delikatnych zaokrągleniach niż na ostrych szpicach. Nie mniej jednak, odpowiednia forma może optycznie zmienić wielkość i szerokość paznokcia. W tym celu można również omijać krawędzie przy skórkach podczas malowania lakierem. Jego dobór ma duży wpływ na trwałość manicure’u i ogólną kondycję paznokci.

Cechy odpowiedniego lakieru

Na każdej buteleczce lakieru widnieje szczegółowy opis jego składu. Niestety tylko nieliczne konsumentki zapoznają się z jego treścią. Warto brać ją pod uwagę gdyż zawartość DBP, formaldehydu i toluenu wpływa wysoce negatywnie na kondycję paznokci. Emalie dostępne w drogeriach charakteryzują się niską ceną. Nie bez powodu. Okazuje się, że ich konsystencja zmusza klientki do ponownego zakupu w niewielkim odstępie czasowym. Produkty szybko gęstnieją lub ulegają rozwarstwieniu. Z tego powodu zaleca się decydować na manicure w salonie. Dostępne tam lakiery posiadają odpowiednie właściwości tiksotropowe. Oznacza to, że będąc na płytce, lakier nie spływa dzięki swojej lepkości. Jeśli jednak nałożymy barwnik na pędzelek, będzie on wystarczająco płynny i elastyczny. Odpowiednią przyczepność lakieru uzyskamy tylko wtedy, gdy płytka zostanie dokładnie oczyszczona. Jej tłusta powierzchnia sprawi, że emalia nie będzie właściwie zaaplikowana.

Główne składniki lakieru

Większość pań nie zdaje sobie sprawy co powoduje, że lakier dobrze trzyma się paznokciach, szybko schnie czy nie odpryskuje. Skład każdego preparatu jest ustalany precyzyjnie, a producenci zachowują odpowiednie proporcje określonych elementów. Nitroceluloza, octan celulozy, poliuretany, poliamidy to przykładowe związki dający tzw. efekt filmotwórczy, a więc możliwość nanoszenia koloru. Jego przyczepność jest natomiast możliwa dzięki żywicom formaldehydowym lub akrylowym. Elastyczność i trwałość to zasługa obecności plastyfikatorów. Zaliczamy do nich olej rycynowy, kamforę, trioctan glicerylu czy estry kwasu cytrynowego.

Wytrzymałość lakieru jest zatem zależna od ilości zawartych z nim poszczególnych składników. Pamiętajmy zatem, że warto korzystać z najlepszych produktów i dokonywać częstych konsultacji z kosmetyczką.