Długie włosy – dobrodziejstwo czy udręka?

1

Posiadanie długich włosów jest bez wątpienia atutem wielu kobiet. Niezależnie od panującej mody, długie włosy zawsze są na topie. Doceniano je już tysiące lat temu i ta pasja nie przeminęła aż do dziś. Samo ich hodowanie jest czasochłonne, a sama struktura włosa często zaczyna sprawiać kłopoty wraz z ich wzrostem. Rozdwojone i połamane końcówki często niestety towarzyszom długim włosom. Zdarza się również, że im dłuższe, tym bardziej oklapnięte. Czy musi tak być? Nie! Możemy cieszyć się długimi i pięknymi włosami. Trzeba tylko zapewnić im odpowiednią ochronę.

Mycie włosów wydaje nam się tak banalne, że mało kto zwraca uwagę na właściwe wykonywanie tej czynności. A jednak nie jest to wbrew pozorom taki zupełnie zwyczajny zabieg, zwłaszcza w przypadku długich włosów. Ten, kto uważa, że codzienne mycie jest niezbędne, jest w ogromnym błędzie. Przede wszystkim włosy powinny mieć czas na odbudowanie swojej struktury. Codzienne mycie może spowodować nadmierne przetłuszczanie się włosów, a tego pragniemy uniknąć zwłaszcza podczas posiadania długich włosów.  Należy pamiętać, że szampon to nie odżywka i nie należy pozostawiać go na włosach przez dłuższy czas. Całą procedurę wykonujmy delikatnie. Nie szarpmy włosów, bo zaczną jeszcze bardziej wypadać. Unikajmy również gorącej wody, która spowoduje otwieranie się łusek. Ochroną przed puszeniem i sposobem na blask jest spłukiwanie włosów chłodną lub nawet zimną wodą. Po oczyszczeniu zawińmy włosy ręcznikiem z materiału, który dobrze chłonie wodę i odczekajmy dłuższą chwilę. Natomiast do rozczesywania użyjmy grzebienia o szeroko rozstawionych zębach. Szczotki nie będą się sprawdzać.

Aby zachować piękne i długie włosy musimy w miarę systematycznie podcinać końcówki. Wiadomo, że każdy centymetr jest na wagę złota, ale jest to zabieg absolutnie konieczny. Niestety nikt do tej pory nie wynalazł cudownego środka, który sklejałby połamane i rozdwojone końce włosów. Istotne jest natomiast stosowanie serum, które będzie zabezpieczać zakończenia włosów przed rozdwajaniem. Podcinanie dodatkowo wzmocni cała strukturę. Do stylizacji nie używajmy zbyt dużej ilości kosmetyków, które mogłyby obciążyć długie włosy. Zaletą jest za to możliwość robienia wielu ciekawych fryzur, które wcale nie wymagają ingerencji kosmetyków. Na topie ostatnio są wszelkiego rodzaju warkocze, które wykonać możemy w prosty sposób.

Dbajmy o długie włosy również od wewnątrz. Ich wygląd zewnętrzny może świadczyć o problemach wewnętrznych. Zastanawiamy się nieraz, dlaczego nasze włosy stały się matowe i zaczęły wypadać lub po prostu wyglądają gorzej niż wcześniej. Może to być oznaką braku witamin. Zadbajmy o odpowiednią dietę i zastosujmy także jej suplementy. Przy pielęgnacji długich włosów bardzo przydatne są ryby i chude mięso, a także warzywa strączkowe, marchew, pomidory, brokuły, szpinak, orzechy, kiełki i nabiał. Osoby, które prowadzą szybki tryb życia i mają mniej czasu na przygotowywanie posiłków, powinny skorzystać z gotowych produktów witaminowych, które za zadanie mają wspomagać odbudowę struktury włosa.

Zmiany pogodowe są nieuniknione i nie mamy na nie wpływu, natomiast one mają ogromny wpływ na kondycję naszych długich włosów. Pamiętajmy o odpowiedniej ochronie i nie wystawiajmy się na działanie gorącego słońca latem, a mrozu zimą. Nośmy nakrycia zabezpieczające przed tymi czynnikami.

Efekty związane z poprawianiem kondycji włosów nie są natychmiastowe, zresztą tak jak w przypadku wszystkich innych kuracji. Często musimy poczekać nawet do sześciu tygodni, żeby zobaczyć konkretne efekty. Odbudowa wymaga czasu, ale warto zaczekać, by cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.