Co niszczy szkliwo zębów?

brothers-457237_640Szkliwo zębowe to najtwardsza tkanka w całym organizmie. Nie jest jednak niezniszczalna. Trzeba dbać o pielęgnację i stosować się do zasad prawidłowej diety, żeby zęby były zdrowe przez długi czas.

Tarcza ochronna każdego zęba

Szkliwo to przezroczysta tkanka okalająca całą koronę zęba. Składa się ze związków nieorganicznych oraz niewielkiej ilości fluoru, manganu i węglanu wapnia. Jego zadaniem jest zapobieganie ścieraniu się tkanki kostnej oraz ochrona uzębienia przed czynnikami termicznymi i chemicznymi. Warstwa ta ściera się wraz z wiekiem. To proces naturalny, jest związany z oczywistym zużywaniem się tkanek. Utrata szkliwa jest niestety niebezpieczna. Wpływa na rozwijanie się próchnicy, kruszenie się zębów oraz pojawienie się nadwrażliwości na temperaturę i smaki. Zła dieta i nieodpowiednia pielęgnacja znacznie przyspieszają proces ścierania się wierzchniej warstwy zębiny. Wyeliminowanie szkodliwych czynników pozwala na jej odpowiednie zabezpieczenie.

Zbyt twarda szczoteczka i niebezpieczne cytrusy

Na nadmierne ścieranie się szkliwa wpływa m.in. zbyt agresywne szczotkowanie zębów. Nie można używać bardzo twardej szczoteczki. Ostre włosie może porysować wierzchnią warstwę zębów. Działa także negatywnie na dziąsła. Szkliwo kruszy się również przez tzw. bruksizm, czyli odruchowe zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi. Najczęściej takie schorzenie związane jest z nadmiernym stresem. Bruksizm może być łatwo zdiagnozowany przez dentystę. Lekarz rozpozna chorobę po kształcie brzegów siecznych poszczególnych zębów. Chorym zaleca się zakładanie na noc specjalnej szyny, która przypomina aparat ortodontyczny. Na szkliwo negatywnie wpływają też bakterie rozwijające się na resztkach pożywienia. Nie można spożywać dużej ilości słodyczy, ponieważ wyzwalają one wydzielanie niebezpiecznych kwasów.

Lekarze z gabinetu dentystycznego denteam.pl zalecają także usunięcie kamienia nazębnego. Płytka pozostająca na powierzchni zębów przyczynia się do powstawania próchnicy i odsłonięcia zębiny.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.