Choroby tarczycy oraz ich objawy

doctor-563428_640 (1)Tarczyca to gruczoł, który, kiedy choruje, bardzo długo nie daje praktycznie żadnych objawów. Jest on jednak bardzo ważny jeśli chodzi o gospodarkę hormonalną naszego ciała, dlatego, jeśli nie funkcjonuje on poprawnie, ma to wpływ na cały organizm.

Jakie dolegliwości wiążą się z nieprawidłowo funkcjonującą tarczycą, a jakie bywają błędnie z nią wiązane? Do tych drugich należą chociażby silny kaszel i odkrztuszanie wydzieliny, ból w okolicach szyi (który owszem, występuje przy pewnego rodzaju zapaleniu tarczycy, jednak bardzo rzadko) będący na przykład winą problemów związanych z kręgosłupem czy chociażby duszności (które występują tylko w przypadku naprawdę dużych guzków tarczycy, w przypadku tych mniejszych jednak nigdy). Jak widzimy, wiele dolegliwości jest wręcz „zganianych” na tarczycę, która naprawdę powoduje problemy zdrowotne rzadziej, niż by się mogło wydawać. Jednak najczęstszym problemem, będącym łączonym z tarczycą, jest wzrost masy ciała. Nie każdy wzrost masy ciała to niedoczynność tarczycy – tym bardziej, kiedy przy tej dolegliwości nie obserwujemy wzrostu tkanki tłuszczowej. Niestety więc, ale nie każde przytycie oznacza, że mamy problemy z tarczycą – może to być po prostu wina złej diety.

Prócz popularnej nadczynności i niedoczynności tarczycy (przy której tarczyca produkuje odpowiednio zbyt dużo lub zbyt mało hormonów) istnieją oczywiście inne jej choroby. I tak, mamy na przykład wole czyli powiększenie tarczycy, guzki tarczycy, czyli wyczuwalne podczas badania dotykiem lub w czasie badania USG tarczycyobszary nieprawidłowej tkanki, mające charakter zarówno łagodny, jak i (rzadziej) złośliwy oraz zapalenia tarczycy.

Takie nieprawidłowości tarczycy są bardzo częste, szacuje się, że występują one u około 60% kobiet w Polsce. Jednak nie wszystkie nieprawidłowości muszą wymagać ingerencji lekarza oraz oznaczać chorobę tarczycy. Większość z nich nie ma wręcz znaczenia, a wykrywana jest przypadkowo, jednak przed postawieniem diagnozy i straszeniem pacjenta chorobą, lekarz zawsze powinien zlecić tak zwane badania obiektywne, dzięki którym będzie wiadomo na pewno, czy zaobserwowana zmiana jest groźna, czy jednak nie.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.