Chirurgia plastyczna – od starożytności do dziś

u1

Gdybyśmy zapytali przypadkowa grupę osób, czy są całkowicie zadowolone ze swojego wyglądu, z pewnością większość odpowiedziałaby, że nie. Zdarzają się oczywiście przypadki idealne i to właśnie im najczęściej tak bardzo zazdrościmy. Dla tych, którzy chcieliby zmienić siebie, medycyna wychodzi naprzeciw. W błędzie jest ten, kto uważa, że chirurgia plastyczna jest domeną naszych współczesnych czasów. Starożytni Egipcjanie wykonywali zabiegi, które nie zmieniały zewnętrznego wyglądu, ponieważ wierzono, że istnieje życie w zaświatach i człowiek powinien zostać tam rozpoznany. Zajmowali się natomiast rekonstrukcją części ciała. Zabieg mógł być wykonany jeszcze za życia lub już po śmierci. W zależności od rodzaju uszkodzenia, pacjenta wyposażano w nowy nos lub kończynę. Takie protezy wykonywano z drewna, metalu lub innych materiałów. Dzięki temu Egipcjanie nie martwili się o swoje życie pozagrobowe, ponieważ ich wygląd pozostał niezmieniony.

Prawdziwa chirurgia rekonstrukcyjna narodziła się w Indiach ponad 1000 lat przed naszą erą. W tamtych czasach złodzieje byli traktowani w specyficzny sposób – odcinano im nos. Znaleźli się jednak ludzie, którym żal było takich nieszczęśników i zaczęto rekonstruować straconą część ciała z płatów skórnych. Pobierano je z czoła lub policzków. Pierwszy znany zbiór medyczny dotyczące chirurgii plastycznej pojawił się 600 lat p.n.e. Dzieło to stworzył Acharay Sushruta.

W czasach starożytnych szczególne uwielbienie dla ciała wykazywali Grecy i Rzymianie. Ich eksperymenty związane z poprawianiem urody zaczęły się w I wieku p.n.e. Praktykowano w szczególności na gladiatorach, którzy w bojach zyskiwali wiele nieciekawych blizn. Sam Hipokrates pisał o metodach przemieszczania płatów skórnych. Natomiast sama nazwa – chirurgia plastyczna – wywodzi się od greckiego plastikos i nie oznacza to wcale czegoś sztucznego. Jest to po prostu formowanie.

Z nastaniem średniowiecza, które jak wiemy było jednym z najbardziej zacofanych czasów, chirurgia plastyczna osiągnęła znaczny przestój. Stało się tak za sprawą papieża Innocentego III, który w XII wieku uznał za bezbożne bezczeszczenie w tak haniebny sposób ludzkiego ciała. Nie dopuścił do ingerencji w ciało i zakazał również przeprowadzania sekcji zwłok, co dla ówczesnych lekarzy było źródłem bezcennej wiedzy. Dopiero w XVI wieku włoski lekarz Gaspare Tagliacozzi odtworzył nos z płatków skóry, które pozyskał z ramion. Było to niemałe dokonanie, zwłaszcza że kościół nadal mocno utrudniał wszelkie zabiegi tego typu. Same operacje były niezwykle bolesne, gdyż nie odkryto jeszcze znieczulenia ogólnego.

Początkiem prawdziwej chirurgii plastycznej  jest bez wątpienia schyłek XIX wieku, kiedy to niemiecki lekarz Johann Friedrich Dieffenbach wykonał pierwszą operację, która za zadanie miała jedynie poprawić wygląd. Była to słynna operacja nosa. Natomiast w roku 1897 Alfred Pousson dokonał pierwszej operacji zmniejszenia piersi. Na plastykę brzucha przyszedł czas dwa lata później i dokonał jej Howard Kelly. W roku 1907 wydana została pierwsza na świecie książka dotycząca chirurgii kosmetycznej “The Correction of Featural Imperfection”.

Medycyna estetyczna nabrała większego tempa. Postęp wykorzystywanych technik i oblicze chirurgii zmieniły znacząco obie wojny światowe. Liczne obrażenia zmusiły lekarzy do poszukiwania nowych metod naprawczych. Te nowatorskie techniki w tamtych czasach miały jednak na celu głównie ratowanie życia i leczenie pacjentów. W latach powojennych z usług chirurgów estetycznych zaczęły masowo korzystać gwiazdy filmowe, które nigdy się to tego nie przyznawały. Zabiegi chirurgii plastycznej nie były popularne wśród przeciętnych ludzi, ponieważ koszty takich operacji przekraczały ich możliwości.

Wraz z rozwojem gospodarczym powszechniały także zabiegi chirurgii estetycznej, które przestały być tematem tabu. Coraz więcej ludzi zaczęło poprawiać swoją urodę i przyznawać się do tego. W obecnej chwili operacje plastyczne nie są już niczym nadzwyczajnym i spora część ludzi może sobie na nie pozwolić.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.