Botoks – czym jest i do czego służy

k5

W dzisiejszych czasach nie ma chyba osoby, która chociażby nie słyszała o botoksie. Ale cóż to tak naprawdę jest i skąd się wzięło? Sama nazwa botoks jest jedynie nazwą handlową toksyny botulinowej. Jej produkcją zajmują się bakterie beztlenowe Bacillus botulinus. Pewnie mało kto wie również, że substancja ta popularnie nazywana jest jadem kiełbasianym, a to z tego względu, że powstaje w zepsutych wędlinach i konserwach. Brzmi groźnie, ale szkodzi jedynie wtedy, gdy zostanie połknięta. Wstrzykiwanie niewielkich ilości w mięśnie nie powoduje żadnego uszczerbku dla zdrowia. Początkowo mechanizm działania botoksu wykorzystywać zaczęto w neurologii i okulistyce. Usuwano nim nadmierne napięcie u chorych na porażenie mózgowe i po udarze. Natomiast cudowną moc wygładzania zmarszczek odkryto, kiedy zaczęto botoksem leczyć zeza. Nie od razu substancja ta zaistniała w medycynie estetycznej. Metodą prób i błędów opracowywano odpowiednie dawki, które w rezultacie działały doskonale na zmarszczki mimiczne. W Polsce botoksu zaczęto używać dopiero w roku 1996, czyli całe 16 lat po innych krajach.

Dzięki botoksowi usunąć możemy zmarszczki na czole zarówno poprzeczne i pionowe, kurze łapki, zmarszczki na dolnej powiece oka,  zmarszczki palacza nad górną wargą i na szyi. Botoks podnosi również opadające kąciki ust. Musimy pamiętać, że ta wspaniała substancja działa tylko i wyłącznie na zmarszczki mimiczne. Biorą się one z nadmiernej aktywności określonej części twarzy. Jak zatem działa botoks? Wstrzykujemy go w mięsień, który w tym czasie przestaje odbierać sygnały od nerwu, a co za tym idzie, przestaje być aktywny. Efekt takiego zabiegu najczęściej utrzymuje się przez około pół roku. Zdarzają się  również przypadki, w których botoks swoją rolę pełni nawet do 10 miesięcy. Wszystko to brzmi bardzo fajnie, ale niestety nie każdy będzie mógł sobie od razu pozwolić na taki zabieg kosmetyczny. Jego cena nie jest mała i sięga do 1000 zł.

Jeśli nas stać, to nie ma żadnego problemu. Przed zabiegiem nie musimy nawet robić żadnych badań. Na początku wizyty lekarz, który będzie wykonywał zabieg, sam przeprowadza odpowiedni wywiad. Oczywiście są przeciwwskazania. Botoks nie może być wstrzykiwany kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Także choroby neurologiczne są znaczną przeszkodą w drodze do pozbycia się zmarszczek. Trądzik i intensywny stan zapalny skóry niestety również czasowo wyklucza zabieg wygładzający zmarszczki. Z botoksu nie wolno korzystać w czasie miesiączki i podczas gorączki. Przyjmowanie leków przeciwbólowych i dużych dawek witaminy C nie współgra z jadem kiełbasianym. Podczas wkłucia mogłyby pozostać brzydkie siniaki, utrzymujące się przez dłuższy czas, a przecież nie o to nam chodzi.

Sam zabieg nie jest tak straszny. Nie wymaga usypiania, czy szczególnego znieczulania. Wstrzykiwanie botoksu trwa tylko kilkanaście minut. Zabieg nie jest traktowany w kategoriach operacji plastycznej. Lekarz jest w stanie wykonać go nawet w przerwie obiadowej. Pierwsze rezultaty pojawiają się najpóźniej po 12 dniach. Wtedy należy udać się na wizytę kontrolną. W czasie pierwszych godzin po zabiegu nie należy się przemęczać, opuszczać głowy na dół, masować twarzy i nawet kłaść się. Wszystko to mogłoby spowodować przemieszczenie się substancji w inne rejony. Niekiedy po zabiegu pozostaje bruzda. Lekarz może ją dodatkowo dopełnić kwasem hialuronowym.

Czy botoks można zastąpić kremem? Byłoby wręcz fantastycznie, niestety tak się nie da. Kremy działają na powierzchowne warstwy skóry i nigdy nie będą mogły równać się z zastrzykami z botoksu. Doskonale nadają się za to podczas regeneracji po przebytym zabiegu. Wzmacniają uzyskane efekty, ale nigdy nie będą w stanie ich zastąpić.

Zabieg wypełniania zmarszczek botoksem wcale nie jest taki straszny, jak może się wydawać. Jeśli ktoś ma odpowiednie fundusze powinien zaryzykować. W końcu może tylko zyskać.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.