Bólom stawów mówimy kategoryczne NIE!

Bóle stawów to częsta dolegliwość, która pojawia się na skutek działania różnych czynników i mocno utrudnia osobom na nią cierpiącym codzienne funkcjonowanie. W zakresie jej zwalczania kluczową rolę odgrywa właściwa diagnostyka, która pozwala poznać przyczynę dyskomfortu i tym samym wdrożyć skuteczne leczenie. W trakcie procesu leczenia bardzo ważne jest również wdrożenie metod umożliwiających redukcję odczuwanego bólu. Dzięki nim samopoczucie i sprawność pacjenta ulegają poprawie pomimo toczącego się w obrębie organizmu stanu chorobowego. Które z nich wykazują największą skuteczność w zwalczaniu bólu stawów?

Dlaczego bolą stawy?

Ból stawów to jedna z najczęstszych dolegliwości, która może pojawiać się u osób w różnym wieku, w tym również u dzieci. Nie zawsze jej wystąpienie musi oznaczać poważną chorobę. Niekiedy odczucie bolesności stawów znika samoistnie po kilku dniach i nie stanowi większego zagrożenia dla zdrowia. Nigdy jednak nie wolno bagatelizować bólów stawowych, ponieważ mogą one sygnalizować rozwój poważnych chorób, takich jak między innymi reumatoidalne zapalnie stawów. Jeżeli trwają one przez kilka kolejnych dni, ulegają nasileniu lub towarzyszą im inne objawy, takie jak podwyższona temperatura, poranna sztywność stawów oraz ich obrzęk, wówczas należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który w oparciu o analizę wyników badań i rzetelny wywiad będzie mógł wskazać ich główną przyczynę.

Bóle stawów mogą pojawiać na skutek działania różnych czynników, które można podzielić na dwie główne grupy. Pierwszą z nich stanowią czynniki zapalne z patologią w obrębie samego stawu lub struktur okołostawowych (wiązadeł, torebek stawowych, ścięgien). Najczęściej do ich uszkodzenia dochodzi z powodu przeciążenia stawu. Drugą grupę stanowią czynniki niezapalne. W ich przypadku ból stawów zazwyczaj jest rezultatem uszkodzenia mechanicznego (1).

Ustalenie przyczyny bólu stawów pozwala wdrożyć odpowiednią metodę leczenia, jednak oprócz właściwej terapii bardzo ważne są również sposoby, które pomagają zmniejszyć odczucie bólu. Wśród tych najskuteczniejszych wymienia się przede wszystkim zdecydowane zmniejszenie aktywności fizycznej, okłady z lodu oraz stosowanie środków przeciwbólowych, takich jak na przykład ketoprofen.

Jak działa ketoprofen?

Ketoprofen to środek z grupy leków niesteroidowych o szerokim spektrum działania. Jak działa ketoprofen? Preparat ten przede wszystkim wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Z tego względu jego stosowanie zaleca się w przypadku chorób zwyrodnieniowych i reumatycznych stawów oraz wynikającej z nich dużej bolesności struktur, ale nie tylko. Zażywanie leku  pozwala zredukować ból o różnym źródle pochodzenia, w tym również ten, który pojawia się na skutek urazów mechanicznych i kontuzji. Ketoprofen zaleca się także np. w celu zmniejszenia odczuwania bólu miesiączkowego, co czyni go środkiem o szerokim zastosowaniu.

Ketoprofen zażywany w celu redukcji bólu stawów pozwala znacznie zmniejszyć przykre dolegliwości i może być wykorzystywany jako terapia uzupełniająca właściwe leczenie. Jego stosowanie zawsze należy skonsultować z lekarzem, a podczas zażywania środka zachować ostrożność. Lek ten, podobnie jak pozostałe środki przeciwbólowe, może bowiem wywoływać skutki uboczne, zwłaszcza jeśli nie jest stosowany zgodnie ze wskazaniami. Warto też pamiętać o tym, że nie wolno przekraczać zalecanej dawki leku i nie można stosować go dłużej, niż jest to wskazane. W żadnym wypadku jego wdrożenia nie należy traktować zamiennie z właściwą terapią, gdyż tylko prawidłowo dopasowany do rodzaju schorzenia proces leczenia pomoże usunąć przyczynę bólu stawów i zapobiec rozwojowi poważnych chorób.

Bibliografia:

  1. Guła Z. Korkosz M. Ból stawów. https://reumatologia.mp.pl/objawy/64576,bol-stawow Data dostępu: 06.12.2017